Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Konstblad 3488059



*

nr 348 8059


Konstblad

Oscar Reuterswärd, [18121]


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 februari 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/2 19:01:47 1      100 kr
15/2 15:00:34 2      150 kr
21/2 12:27:10 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konst konstblad oscar reuterswärd
  • 6777 Affisch
    Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Ej signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:56
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:35
  • 6313 EmaljmÃ¥lningar
    2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:39
  • 6497 Filmaffischer
    5 st, modell äldre, " Fröken Chic, Den store amatö..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:56
  • 6435 Fotografi
    Paul Koruna (1939), "Paris", Signerad. Bildmått: 2..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:36
  • 6017 Fotografisk bild
    Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:27




Ladda ner broschyr